Nie je koža ako koža
Pridané 1.6.2020 21:18:40 Počet zobrazení 3723
Nieje koža ako koža. Avšak z vlastnej skúsenosti viem, že v prípade kožených výrobkov je paradoxne práve koža to posledné, čo nás zaujíma. Je to obzvlášť zvláštne, že ide o materiál, z ktorého je ušitý celý produkt, ako aj to že v dobe, kedy koža na omak, podľa vône alebo aj štruktúry vôbec nemusí byť koža, ide tento detail akosi mimo nás. Príliš nezaujíma ani väčšinu značiek, keďže to nezaujíma ich zákazníkov, tak prečo aj. Riadime sa pocitovo - páči sa mi, je to známa značka - kupujem. Informácia 100% koža, real leather, vera pelle, atď. je pre nás záruka dostačujúca na to, aby sme už viac nepremýšľali.
Chápem, je to jednoducho tak a ako som už spomenul, ani u mňa to nebolo inak kým sme nezačali s našou vlastnou výrobou kožených doplnkov pod značkou SHPERKA. V podstate s nulovými skúsenosťami sme sa pustili do neznáma a postupom času sme sa zdokonaľovali a dopĺňali vedomosti aj za pomoci našich partnerov „od fachu", odbornej literatúry, videí a všetkého kde sa dalo. Prirodzene sme sa museli naučiť aj čo to o technológii výroby tašiek alebo kabeliek, ako aj o zdanlivo jednoduchých výrobkoch ako je napríklad puzdro na kreditné karty. Vtedy nastal zlom a na kožu sa už pozeráme celkom inak.
Nebudem rozoberať už spomínané napodobeniny kože. Takisto pre tento krát vynechám pôvod, nakoľko sa už o tom veľa popísalo a myslím si, že k tejto téme už väčšina ľudí zaujala svoje stanovisko. Poďme sa skôr pozrieť na základné typy a spôsoby spracovania, s ktorými sa bežne stretávame, a ktoré sú podľa môjho názoru tak diametrálne rozdielne, že je jednoducho dobré o tom vedieť aspoň základy (a prípadne sa na ne pri ďalšom nákupe spýtať).
Koža, vo všeobecnosti, má niekoľko vrstiev a každá vrstva má svoje využitie. Najvrchnejšia časť kože (lícová) sa nazýva „full grain" a spoločne s „top grain" a „corrected grain", ktorá je jej nižšia vrstva, je najkvalitnejšou časťou kože. Najnižšou časťou kože je tzv „split" a v podstate sa jedná o rubovú časť kože, často nazývanú „Suede" alebo semiš, prípadne štiepenka (jedná sa o rôzne spracovanie). My v SHPERKA pracujeme najmä s fullgrain a top grain kožou v rôznych formách a úpravách. Kvalita kože je samozrejme priamo závislá na tom, z akého zvieraťa pochádza, v akých podmienkach žije, ako aj to, z ktorej časti teľa je koža použitá. Zámerne vynechám exotické typy kože zo zvierat ako aligátor alebo raja, na ktorých by sa asi najlepšie dalo znázorniť, ktorá časť tela a koža sa v brašnárstve používa, kedže je to len približne 15%, ale výrobky z týchto druhov koží nepodporujeme. Vo všeobecnosti však platí, že najkvalitnejšia časť kože je tzv. „zadková" časť, respektíve zadná časť chrbta. Tu sa nachádza najmenej trhlín či nedokonalostí. Nepieskovaná alebo aj nijako potlačená či špeciálne upravená koža „fullgrain" sa nazýva „Nappa" alebo „ Aniline. Je to tá najkvalitnejšia koža, avšak veľmi málo používaná známymi značkami pre vyššie vstupné náklady, pokiaľ teda nehovoríme o Channel, Hermes a podobne alebo naopak, pokiaľ nehovoríme o malých značkách a dielňach, kde je bežnejšia a kde ešte stále ide ich tvorcom viac o kvalitu než o zisk. Táto koža je relatívne ľahko spoznateľná, keďže neprešla žiadnym extra spracovaním vo forme potlače alebo inej technickej úpravy pre odstránenie kazov. Už na prvý pohľad je hladká, bez akejkoľvek štruktúry na povrchu (okrem jemných pórov) a pri dotyku je jemná a pružná. Pri dizajnovaní našej prvej slovenskej kolekcií pracujeme vo veľkej miere práve s Anilone kožou, prípadne ako pri taške English Classic sme použili Nappa kožu.
Už bežnejšia (z veľkých značiek v cenovej hladine od 300 –1000€) je top grain koža, kde dochádza k miernym technologickým úpravám, ako aj k potlači kože pravidelnými tvarmi, aby sa zakryli chyby alebo nezrovnalosti na koži. Prirodzená kresba kože s jemnými odlišnosťami tým zaniká a zákazník dostane kožu ktorá je na každom jednom centimetri navlas rovnaká. Nie je to žiadna vada, práve naopak, pre veľa ľudí takáto koža pôsobí luxusnejším dojmom a na kvalite jej to nič neuberá. 90% percent našich výrobkov z kolekcíí vyrobených vo Veľkej Británii je vyrobených práve z „ fullgrain" alebo „top grain" kože upravenej potlačou, ako napríklad naša Lady SHPERKA Icon alebo taška tan s modrou. Tým, že na koži je potlač, je zložitejšie rozoznať či ide o kvalitnú kožu, avšak stále by ste na omak mali cítiť štruktúru kože a nie plastu.
Najnižšou radou lícovej časti je „corrected grain" koža. Podobne ako u top grain, táto koža je upravovaná vo väčšej miere. Najbežnejším zástupcom tohto typu kože je prevedenie „Saffiano" kedy je štruktúra úplne nahradená potlačou a lisovaním do veľmi známeho vzoru, ktorý pripomína počiarkaný papier. Paradoxne je tento typ povrchovej úpravy kože výrazne odolnejší, a to najmä voči povrchovému poškodeniu, čo mnohí ocenia. Treba byť však opatrný, keďže saffiano je možné vypracovať aj so štiepenky, respektíve zo zomletých častí kože, ktoré sú následne latexovým lepidlom spájané. Tomuto typu by som sa radšej vyhol, pokiaľ nie je miesto výroby produktu v Európe ale niekde v Ázii.
Nesmieme zabudnúť ani na samotné spracovanie kože, a teda vyčinenie. Najzaužívanejšie sú 2 spôsoby. Trieslom činené kože alebo kože vyčinené chrómom. Spracovanie kože vyčinením trieslom (trieslo z kôry stromov) je ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a myslím, že tak svojím spôsobom umocňuje fakt, že koža je prírodný materiál. Vyčinenie chrómom, respektíve za použitia chrómových solí, je najpoužívanejším spôsobom spracovania, najmä pre rýchlosť samotného vyčinenia kože, ktoré trvá len zlomok času spracovania koží trieslom. Netreba však dodávať, že chróm výrazne znečisťuje životné prostredie.
Tak ako asi všade, aj tu sa nájdu v každom prípade plusy aj mínusy, či už pri spracovaní alebo finálnom využití. V každom prípade som vám poskytol dostatok základných vedomostí, aby ste vedeli sami zvážiť, ktorý typ je ten „Váš", prípadne si mohli zamachrovať pri najbližšom nákupe ;)
(Pozn. Správne sa koža už spracovaná na výrobu nazýva useň)
Nový komentár