Späť

Výpredaje

Pridané: 15.7.2019 22:13:46 Počet zobrazení: 610

15 Júl 2019

Výpredaje

Falošné a nafúknuté zľavy sú väčšinou len psychologickým ťahom na zákazníkov
Obchodníci masírujú naše myšlienky, ktoré v nás vyvolajú pocit potreby nakúpiť všetko, ba dokonca aj to, čo nepotrebujeme. Sme obklopení medializáciou a informatizáciou z každej strany.
Na Slovensku sa riadime heslom „čo je doma, to sa počíta", a preto nakupujeme a uprednostňujeme kvantitu pred kvalitou. Tretina všetkých nakúpených vecí skončí zabudnutá v skrini a po niekoľkých rokoch v odpadkovom koši.
Ako fungujú výpredaje
Naša legislatíva nepozná význam slova „zľava". Mnoho diskusií, otázok a názorov sa líši aj pri definovaní „pôvodnej a bežnej ceny". Pôvodnou cenou sa môže rozumieť cena bezprostredne predchádzajúca zľave, resp. cena tovaru pri vstupe na trh. A bežnú cenu môžeme interpretovať ako cenu pre konkrétneho predajcu alebo najbližšiu konkurenciu. Falošné a nafúknuté zľavy sú len psychologickým ťahom na zákazníkov. Ak vám v obchode ponúkajú zľavy vo výške 50 - 70%, akú skutočnú hodnotu má potom tovar?
Na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie nájdete záznamy z kontrol, ktoré vykonávajú za účelom overenia, či daný obchod/prevádzka uvádza pravdivé ceny v zľave.
„Spotrebiteľ bol klamaný, pretože v ponuke boli informácie o znížení ceny tovaru nepravdivé a zavádzajúce. V skutočnosti ceny tovarov pred začatím výpredajových akcií neboli také vysoké, ako bolo uvádzané na cenovkách alebo v letákoch, ba dokonca niektoré boli nižšie ako akciová predajná cena a k zlacneniu tovaru vôbec nedošlo, naopak ich cena sa zvýšila" .
Na sociálnej sieti bol jeden obrázkový príspevok, ktorý presne interpretoval ako fungujú výpredaje. Išlo o dámske lodičky, ktoré boli vyložené na viditeľnom stojane a mali hodnotu 200€. Nikto sa na ne ani nepozrel. Každý len prešiel popri nich. No keď tam obchodník zavesil červenú tabuľu s označením „%", tak sa ľudia začali o ne trhať. A čo myslíte, aká bola cena v zľave? Zostala nezmenená = 200€.
Niektorí obchodníci vytvárajú ceny v zľave umelo. Pôvodnú cenu nadhodnotia a cena v zľave je uvedená predošlá pôvodná cena, čo znamená, že ku žiadnej zľave nedošlo, napríklad: cena tovaru pred zľavou stojí 100€, v čase výpredajov uvedie obchodník túto cenu ako zľavovú, pričom pôvodnú cenu navýši napríklad na 200€, na základe čoho sa potom môže uviesť, že na daný produkt je poskytnutá 50% zľava.
Nakupovanie vo výpredajoch núti výrobcov tlačiť ceny nadol, aby mohli byť konkurencieschopní. Výrobcovia sú ľudia, ktorých prácu je dôležité si vážiť, pretože oni vytvárajú pre nás jedinečné produkty. My v SHPERKA si na kvalite zakladáme a pevne veríme, že každého jedného zákazníka sme o tom presvedčili. Vlastné výrobky si vysoko ceníme, tak ako aj dôveru zákazníka, a aj preto považujeme masívne výpredaje za prejav neúcty a zbytočne vyhodených peňazí. Výpredaje sú u nás v SHPERKA výnimočné tak ako každý výrobok, výrobca a zákazník. Myslíme si, že pokiaľ je niekto schopný predať tovar v 50 alebo 70% zľave, tak reálna hodnota výrobku je niekde okolo 50% z pôvodnej predajnej ceny. Skúste preto pri ďalšom nákupe popremýšľať, či daný výrobok naozaj potrebujete alebo Vás láka len % na visačke. Samozrejme, rozhodnutie je vždy na každom jednom z nás.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info