Ako vybrať hodinky

Pridané 15.7.2021 17:03:43 Počet zobrazení 1301

Ako vybrať hodinky

Fascinácia ohľadom sveta hodiniek tu nebola vždy. Ako to už často býva, prvé hodiny nevznikli pre naplnenie estetických túžob, ale z čisto pragmatického uvažovania a potreby cirkvi, ktorá chcela naučiť veriacich k pravidelným návštevám bez potreby neustáleho vyhlasovania konania bohoslužieb. Za ten čas, hodiny prešli mnohými zmenami. Z veľkých slnečných hodín sa postupne stávali menšie a menšie hodinky, najskôr vreckové, ktoré obdivujeme do dnes a neskôr náramkové, ktoré boli omnoho praktickejšie.

Pri výbere tých správnych hodiniek, potrebujeme zvážiť viacero aspektov. Okrem financií, by sme mali zvážiť do akej miery sme ochotní sa do hodinkovej mánie ponoriť, na akú príležitosť hodinky hľadáme a v neposlednom rade aj hodnotu za peniaze.


Základné rozdelenie hodiniek:

1, Mechanické hodinky

Hodinky, ktoré sú poháňané mechanicky, manuálnym naťahovaním struny alebo naťahovaním struny pomocou pohybu ruky, prípadne v kombinácií oboch. Hodinky sú teda poháňané zmrštenou strunou, ktorá sa postupne rozvíja a tým rozpohybuje celý strojček.


2, „Quartz" alebo baterkové hodinky

Baterkové hodinky sú logicky poháňané baterkou a fungujú na princípe kmitania kryštálu zapríčinenému elektrickým prúdom za pomoci cievky.

3, Smart hodinky

Najmladšia skupina hodiniek v podstate tiež patrí medzi baterkové, ale svojou podstatou až tak hodinková vlastne ani nie je a určite má bližšie k mobilným telefónom než k hodinkám.
Každý má, samozrejme, na to, ktorá skupina je preňho/pre ňu vhodná vlastný názor a pohľad. Za nás však smart hodinky úplne vylúčime z dovôdu spomínaného vyššie.

Takže, podľa čoho by sme mali hodinky vyberať?

1, Rozpočet
– peniaze, ktoré môžeme a chceme do hodiniek investovať samozrejme majú veľký vplyv na to, v akých vodách sa budeme pohybovať. Revolúciou Seiko a ich Quartz – baterkových strojčekov sa možnosti naozaj rozšírili a to nielen tak, že vznikli samotné baterkové strojčeky, ktoré sú veľmi lacné v porovnaní s mechanickými, a teda trh zaplavili hodinky výrazne lacnejšie, ale aj ich vplyvom na trh, ktorý sa stal konkurenčnejším. Na druhej strane, konkurenčný boj primäl spoločnosti k efektívnejšej výrobe mechanických strojčekov, čo vyústilo k pomerne lacným počinom firiem Citizen a ich Miyota strojčekov alebo už aj spomínané Seiko alebo jeho bratranca Orient. Švajčiarske firmy ostali stále mierne drahšie, ale aj svetoznáme strojčeky ETA, napríklad 2824, Selita SW 200, atď. sa stali dostupnejšími.

2, Hodnota za peniaze
- Na trhu je nespočetné množstvo druhov a značiek hodiniek. Pri rozhodovaní by sme však mali zvážiť niekoľko faktov.

A, Fashion hodinky – alebo inak povedané hodinky od značiek, ktoré produkujú prevažne oblečenie a módne doplnky. Takýmto značkám sa odporúčame úplne vyhnúť a nezáleží či sa rozprávame o hodinkách značky Tommy Hilfiger alebo Versace. Zväčša fashion hodinky nemajú žiadnu pridanú hodnotu a sú dizajnové tak, aby čo najviac kopírovali aktuálne módne trendy. Vyrábané sú zväčša v Číne, z lacných materiálov a sériovo. Okrem toho, cenovka takýchto hodiniek začína niekde pri 100€ a končí zvyčajne pri 2000€, čo ani z ďaleka nie je hodnota, ktorá by korešpondovala s tým čo dostanete. Odporúčanie znie, hodinky vyberajte medzi hodinárskymi značkami, z ktorých mnohé majú viac než 100 rokov skúseností s ich výrobou, a preto je zrejmé, že kvalita bude na úplne inej úrovni.

B, Strojčeky – srdcom každých hodiniek je ich strojček. Téma, ktorá by kľudne vedela obsiahnuť aj samostatný blog. :-) Väčšina sa určite zhodne, že z pohľadu komplikácie výroby, prepracovanosti a samotnej hodnoty sú mechanické strojčeky top. Aj tu však existujú body, ktoré by sme mali zvážiť. Cenovka samotného strojčeka je pri drvivej väčšine hodiniek niekde medzi 50€ (SEIKO, MIYOTA..) cez 150€ - 200€ (ETA, Selita..) až po astronomické sumy pri „in house" strojčekoch, ktoré si jednotlivé značky vyvinuli a vyrábajú samy. Samozrejme, existuje ešte aj akýsi medzistupeň, kedy značky mierne upravia existujúce modely, prípadne skrášlia samotný výzor strojčeka. Každá kategória má svoje výhody. Napríklad SEIKO vyrába pomerne lacné mechanické hodinky, pričom všetky obsahujú „in house" strojček a sú vyrábané v Japonsku. Oproti tomu, mnoho švajčiarskych značiek, a to aj prémiovejších, používa tie isté strojčeky ako napríklad ETA 2824 alebo už tiež spomínaný strojček Selita SW 200. Medzi hodinkami týchto značiek môže byť aj niekoľko 1000€ rozdiel. Či sa oplatí v tomto prípade investovať viac je teda na zváženie. Oproti tomu švajčiarske značky a ich „in house" strojčeky sú všeobecne považované za vrchol hodinárskeho umenia a takéto strojčeky vo svetoznámych modeloch stoja zväčša viac ako 5000€, aj keď samozrejme existujú výnimky, ako napríklad značka Frederique Constant a ich séria hodiniek Manufacture s „in house" storejčekmi kaliber FC 700 a vyššie. Avšak, je omnoho nákladnejšie „in house" strojčeky udržiavať a servisovať, čo môže mať výrazný dopad na celkové náklady. V neposlednom rade, nie všetky „in house" strojčeky musia byť vždy lepšie, ako napríklad tie od ETA a už spomínaný kaliber 2824, ktorý je na trhu už niekoľko desaťročí, spoľahlivý a v podstate servisovateľný u každého hodinára. Tak či onak, vždy je potrebné si poctivo premyslieť, čo má pre mňa osobne zmysel a čo všetko chcem, aby jednotlivé hodinky predstavovali.

C, Materiály – čaro hodiniek je aj v možnostiach materiálov, ktoré sa dajú využiť. Veľmi široká škála začína od plastu a končí pri platine a drahokamoch. Pri materiáloch a cenovo dostupných hodinkách sa odporúčame vyhýbať PVD úpravám, ktoré pri známych značkách nie sú nekvalitne spracované, ale aj pri najväčšej možnej snahe, je to jednoducho len zafarbenie a časom dôjde k poškodeniu. Samozrejmosťou by mala byť kvalitná oceľ, prípadne titán alebo bronz, ktorý časom získava unikátnu patinu.

3, Kto som, čo som
- Veľmi dôležitý bod, ktorý bude mať a má mať vplyv na rozhodovanie, sme my sami a naše preferencie, ale aj fyzické predpoklady.

A, Zápästie – možno to bude znieť trošku prekvapivo, ale áno, veľkosť zápästia je dôležitá. Pokiaľ ste ako Pepek námorník a zápästie spolu s predlaktím patria medzi Vaše dominanty, je vhodné siahať po hodinkách s ciferníkom väčším ako 44mm (v niektorých prípadoch aj menej, pokiaľ celková veľkosť hodiniek je pre masívne puzdro väčšia ako tomu býva napríklad pri potápačských hodinkách). Priemerný človek s bežnou veľkosťou zápästia by mal vyberať medzi hodinkami s veľkosťou ciferníka medzi 40mm a 43 mm. Muži ako aj ženy s útlym zápästím by mali venovať pozornosť menším hodinkám, zväčša s priemerom okolo 40 mm a menším.

B, Štýl - Neoddeliteľnou súčasťou nás samých je štýl, podľa ktorého sa obliekame a následne aj štýl akým vystupujeme. Pokiaľ väčšinu vášho šatníka tvoria obleky a elegantné doplnky, vyslovene športové modely hodiniek budú pre Vás zbytočné a nebudú správne dotvárať celok. Veľmi zlým príkladom sú aj už spomínané-nespomínané smart hodinky, ktoré na zápästiach manažérov v oblekoch, prípadne v košeliach vyzerajú nevhodne. Naopak pri behu alebo všeobecne pri športovaní, takéto hodinky môžu fungovať, aj keď my by sme opäť radšej siahli po športových modeloch tradičných hodinárskych značiek.

C, Funkcionalista/zberateľ – veľmi dôležitý bod, ktorý ovplyvní vlastne všetky ostatné. Každý z nás musí mať jasno, či sa obzerá po jednych univerzálnych hodinkách na celý život alebo už teraz je jasné, že hodiniek bude niekoľko, pretože potrebujete obsiahnuť viacero možností (elegantné, športové, vyzývavé...) alebo hodinky jednoducho zbožňujete :-) Oba svety majú samozrejme svoje pre a proti a nemá zmysel ísť do všetkých detailov. Avšak jedno upozornenie pre budúcich alebo aj súčasných zberateľov, ak máte svoj vysnený model alebo značku, nepoľavujte a neskúšajte sa uspokojiť "zlatou strednou cestou" v podobe lacnejšieho podobného modelu. Nebude to fungovať, tu zlatá stredná cesta neexistuje :-)
A príklady hodiniek, ktoré podľa nás stoja za zmienku? Výber je zostavený tak, aby sme obsiahol čo najviac možností a alternatív. Určite sa môže líšiť od toho Vášho :-)

Do 200€
A, SEIKO 5 model SNKK71K1 – mechanické hodinky, veľmi pekne spracované, výborne hodinky na každý deň

SEIKO

B, Orient RA – AA009L19B – mechanické hodinky, viac športovo ladené než model od SEIKO, s vodotesnosťou až do 200m

Orient

C, Citizen Chronograph AN8170-59L – baterkové hodinky s komplikáciou vo forme chronografu

Citizen

Do 500€
A, Tissot PRX - baterkové hodinky, veľmi zaujímavý dizajn, veľmi často prirovnávaný k dostupnej alternatíve Royal Oak od A PIGUET

PRX


B, SEIKO PRESAGE SSA395J1 – mechanické hodinky s nádherným ciferníkom a skvelým spracovaním

Pressage
C, BULOVA MAQUINA 98A224 – mechanické hodinky pre nadšencov veľkých, okázalých typov so zmyslom pre detail

Bulova

Do 1000€
A, Tissot Seastar 1000 – mechanické hodinky, príjemný športový vzhľad, ktorý sa podľa môjho názoru dá kombinovať aj v prípade smart casual outfitu

Seastar
B, Certina DS PH 200M – mechanické hodinky, príjemný retro nádych, hodinky roku 2020 podľa chrono24

Certina
C, FREDERIQUE CONSTANT classics FC303NS5B6 – mechanické hodinky, klasický „nesmrteľný dizajn", veľmi pekne spracované hodinky s kvalitným finišom.

FC

Do 2000€
A, DOXA TROFEO D166RBK LIMITED EDITION – mechanické hodinky, zaujímavý vzhľad s odhaleným strojčekom z prednej strany a titánovým púzdrom

DOXA
B, BIATEC LEVIATHAN 02 – mechanické hodinky, špeciálna úprava oceľových komponentov NanTec, slovenská výroba, vodotesnosť až do 300m

Biatec


C, ORIS ARTIX GT DAY DATE - mechanické hodinky, jedna z mála značiek, ktorá je stále nezávislá, nádherné spracovanie

Oris

Pevne veríme, že sme Vám pomohli a že s Vašim výberom budete spokojný/á. A hlavne nech Vám hodinky robia radosť, nech už sú akékoľvek :-)

 

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Výpredaj

VEĽKÝ VÝPREDAJ VŠETKÝCH PRODUKTOV

 

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať